Услуги по водоснабжению и водоподготовке с 1998 года

Пити чи не пити воду після зворотного осмосу?

     Дуже часто клієнти задають питання - чи варто купувати систему зворотного осмосу для пиття, тому що, вода після осмосу це «мертва вода», вода яка вимиває з організму всі мінерали і все т. п.
     Я вирішив проаналізувати наявні дані по проблемам якості води після зворотного осмосу, систематизувати думки авторитетних українських та зарубіжних вчених, матеріали науково-дослідницьких інститутів.

     В результаті я прийшов до висновку - немає однозначної відповіді - можна або не можна пити воду після зворотного осмосу.

     Наприклад, якщо в листопаді 2003 року, група експертів в рамках Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) робила доповідь стосовно якості питної води яка пройшла демінералізацію і її впливу на здоров'я при тривалому вживанні. Висновок був зроблений, що вода повинна мати мінімальну мінералізацію 100 мг / л.

     У наш час все та ж організація ВООЗ змінила свою думку і робила висновок, що вживання води з низьким вмістом солей, природного походження або отриманої в процесі зворотного осмосу, не призводить до шкідливих наслідків в людському організмі. Для прикладу наводять приклади мінералізації водопровідної води різних міст США:

 • Бостон, 64 мг/л;
 • Портленд, 23 мг/л;
 • Балтімор, 89  мг/;
 • Сіетл, 34-47 мг/л;
 • Нью-Йорк, 41-283 мг/л.

 

     Як не парадоксально, але перефразовуючи класика «пити чи не пити» - кожен повинен зробити вибір сам. Але для того що б зробити висновок - потрібні аргументи. Що б полегшити задачу - я зробив таблицю - з одного боку найбільш поширені думки проти зворотного осмосу, з іншого аргументи - на скільки це небезпечно. В кінці статті я зробив свої висновки і рекомендації.

 

Проти системи зворотного осмосу

За систему зворотного осмосу

Вода після осмосу - це «мертва вода»

НЕ згоден - «мертва вода» - вид води поширений в переказах і міфах народів світу. Все інше - це викачування грошей з довірливих (продаючи різноманітні прилади, які підвищують лужність роблячи воду «живою», заряджають воду (Чумак).

В крайньому випадку-науково існування такої води-не доведено.

Споживання води з низькою мінералізацією надає негативне явище на обмін мінеральних речовин і води в організмі

Хоча в організмі працює такий механізм як гомеостаз - який регулює розподіл рідин і мінералів, обмін речовин - я погоджуюся з тим, що вода повинна мати збалансований мінеральний склад.

Вода після осмосу має підвищену розчинну здатність і розчиняє в організмі все корисні мінерали

Може бути, хоча в організмі працює все той же гомеостаз. З іншого боку - не обов'язково пити чисту воду з під осмосу, дайте наприклад на склянку води ложку натурального меду або варення, якщо вода такий сильний розчинник, нехай спочатку розчиняє вітаміни і мінерали в склянці, після цього її розчинна здатність падає.

Недолік у воді кальцію і магнію - в першу чергу позначаються на серцево-судинну систему

Повністю з цим згоден, наприклад Ізраїль який для водопостачання використовує опріснену воду, в 2011 році прийняв рішення збагачувати воду магнієм, це перша в світі країна яка хоче збагачувати воду магнієм.

Вмісту магнію в воді рекомендують на рівні 25-30 мг/л.

Хоча вода і не є основним джерелом надходження в організм кальцію і магнію - проте з води вони краще засвоюються. Як вирішення проблеми - використовувати системи з мінералізатором, це не буде повноцінна вода, але в воду все таки надходять в невеликих кількостях Ca, Mg.

Краще я буду купувати бутильовану воду, нехай це і дорожче

З цим можу погодитися лише в тому, що це дорожче, до того ж і небезпечно.

Ви повинні розуміти, що бутильована вода - це та ж вода після системи зворотного осмосу, але має ще 2 істотні недоліки в порівнянні з побутовою системою осмосу:


 1. Вода зберігається в пластиковій тарі, яка не завжди високої якості, природно вода розчиняє тару. Наприклад(якщо не дивитися на ціну), яку мінеральну воду або пиво ви будете купувати - в скляній пляшці або пластиковій?

 1. Для тривалого зберігання води додають антибіотик, а це вже зовсім інша історія

Краще пити природну, нефільтровану, воду з джерела, колодязя або свердловини

Повністю згоден, якщо ви впевнені в джерелі води. Як правило безпечною може вважатися вода з свердловини, якщо горизонт напірний.

Джерело і колодязь - джерела поверхневі і найбільш схильні до забруднення. Якщо у вас немає хіманалізу джерела, подивіться, чи є поряд житлові будинки (як правило котеджі рідко обладнані очищенням стічних вод, а мають елементарний септик, який відмінно забруднює поверхневий водоносний горизонт). Також причиною забруднення можуть бути мінеральні і азотні удобрення на полях, результат - підвищений вміст у воді аміаку нітратів. А це далеко не корисна природна вода.

Система зворотного осмосу відмінно справляється з даними проблемами.

   

 

Висновки:

     Вода після системи зворотного осмосу - не може вважатися повноцінною водою, але з двох зол ми повинні вибирати меньшое, тому треба вибирати, що організму принесе більше шкоди - вода після осмосу, або нефільтрована вода. Моя думка - краще пити воду після осмосу. Нижче мої доводи.

 • Якщо джерело поверхневе - найголовніша небезпека в воді нітрати, якщо для дорослих така вода є не бажана, то для дітей смертельно небезпечна. Осмос - ідеальне рішення для цього.
 • Якщо ви використовуєте у себе іонообмінну систему пом'якшення або комплексну очистку - на виході підвищений вміст іонів натрію. Якщо їх більше норми, бажано прибрати.
 • Хочете ви того чи ні - но ви вже тривалий час п'єте воду після осмосу: напої в магазинах і кафе (кава, чай, пиво, їжа приготована в кафе і ресторанах).
 • Якщо ви готуєте, на воді після осмосу - ви її соліть, а це вже підвищує мінералізацію.

    Хочу ще раз підкреслити - це особисто моя думка, я не претендую на те, що вона правильна, кінцеве рішене приймати Вам!     Михальчук В.М.